فیلم پرورش بوقلمون قسمت ۲

8736
سیمابین پیش 4 سال
8736 نمایش

آموزش کامل پرورش بوقلمون از ابتدا تا انتها

انتخاب و تهیه جوجه :
به علت اینکه ما در داخل کشور مزارع پرورش بوقلمون مادر را نداریم (گفته میشود یک فارم در حال تاسیس است که در صورت تاسیس بزودی اطلاعات آن را به حضورتان میرسانم)کلیه جوجه های صنعتی موجود در کشور از خارج از کشور بصورت وارداتی تهییه میشود لذا برای تحویل و خرید این جوجه ها افراد علاقمند ابتدا میبایست نسبت به تهییه جواز و پروانه بهداشتی اقدام نمایند که برای این امر میبایست به معاونت امور دام و طیور جهاد کشاورزی شهرستان مورد نظر خود رفته و اقدامات مقتضی را انجام دهند .بدیهیست که افراد بدون جواز و پروانه به هیچ وجه(تاکید میکنم به هیچ وجه؟) نمیتوانند جوجه صنعتی بوقلمون را تهییه نمایند. در این جا خدمت تمام دوستان عزیزی که از بنده تقاضای جوجه دارند، بعلت شرایط ذکر شده در بالا بدون جواز و پروانه از تهییه جوجه برای این عزیزان معذورم. در ذیل اسامی شرکتهایی که میتوانند به شما برای تهییه جوجه کمک نمایند عرض میکنم:

انتخاب زمین
نکته سوم بحث پرورش و هزینه های این پرنده میباشد در باب پرورش و نکات مدیریتی آن شما میتوانید به پستهای قبلی بنده مراجعه نمائید

اما هرینه ها:اگر فردی بخواهد از ابتدا شروع کند نکته اول هزینه‌ایست که میبایست برای زمین شود . دقت کنید زمینی که انتخاب میکنید از وضعیت آب آن اطلاع کامل داشته باشیدیعنی میبایست یا چاه آب (داشتن سند الزامیست)، حق آبه در روز یا هفته یا داشتن چشمه و یا لوله کشی آب داشته باشد خلاصه وضعیت آب آن مشخص باشد.

بعد از مشخص نمودن وضعیت آب که یکی از مهمترین بحث هاست وضعیت برق منطقه است. سعی کنید زمینی را که انتخاب میکنید حتی‌المقدور به دکل‌های برق ویا کابل کشی نزدیک باشد زیرا هزینه هر تیر چراغ برق چیزی در حدود 200 هزار تومان است که گاها در صورت زیاد بودن مسافت هزینه آن از قیمت خود زمین بالاتر میزند.

نکته بعدی در بحث انتخاب زمین رعایت جدول فواصلی است که بخش طیور سازمان جهاد کشاورزی ارائه میکند. در پست های آینده به طور کامل آن را برای شما خواهم گذاشت.


جایگاه پرورش و هزینه های آن

بعد از بحث زمین به بحث جایگاه پرورش میپردازیم. یک جایگاه استاندارد پرورش بوقلمون یک سوله استاندارد مرغداریست با عرض 12 و طول 80 تا 100 متر و همانطور که در پستهای قبل گفتم در هر متر مربع میتوان نهایتا تا3 بوقلمون بالغ نگهداری نمود که در صورت اتوماتیک نمودن آبخوری و دانخوری و سیستم انتقال دان این سالن این عدد به 5 میرسد.

هزینه ها: هر سالن استاندارد مرغداری را میتوان از متری 350 تا 400 هزار تومان بنا نمود که این اختلاف قیمت به دستگاه‌ها و تجهیزات به کار رفته در داخل سالن بستگی دارد که در این سالن ها (12x80) میتوان2880 تا4800 بوقلمون 5/5 الی 6 ماهه نگهداری نمود. پس با این تفاصیر هر سالن پرورش (12x80) حداقل 336 و حداکثر 384 میلیون تومان هزینه در بر خواهد داشت و این هزینه شامل فونداسیون ،سوله،هیترها،پدها،آبخوری،دانخوری و .... میباشد.(قیمت‌های آبان سال91)

شما در فارمتان به یک سالن ساخت دان که در آن دان مصرفی در طول دوره پرورش را میسازید نیاز دارید که آن نیز هزینه ای بالغ بر متری 200 تا 250 هزار تومان و متراژی در حدود حداقل 200 متر را در برمیگیرد.به این هزینه سالن هزینه خانه های کارگری، دیوار کشی و صاف نمودن زمین را نیز اضافه نمائید. پس تا اینجای کار شما به حداقل400 تا حداکثر 480 میلیون برای نگهداری حداقل3 و حداکثر 6 هزار قطعه بوقلمون نیازمندید.دریافت وام پرورش شترمرغ:
خوب پس این شد تا اینجای کار و هزینه های آن که البته باید قیمت زمین را هم به آن اضافه کنید.

بسیاری از دوستان در این مرحله از من میپرسند که ""آیا وام میدهند؟"" جواب اینست بلی وزارت جهاد کشاورزی و بانک‌های تابعه وام میدهند ولی باید هنگام شروع به فعالیت گرفتن وام حتما از کفش‌های آهنین و حوصله و صبر واعصاب فولادین استفاده کنید. انشاا... بعد از دو سه سال دوندگی و استفاده از پارتی های فراوان در همه امور شاید50 تا 60 درصد پروژه را وام بگیرید، باز هم تاکید میکنم "شاید" .اگر از شما خوششان بیاید و پارتی تان هم به میزان کافی کلفت باشد شانس استفاده از تسهیلات بالاست بخصوص برای افرادی که تحصیلات مرتبط دارند مانند دامپروران و دامپزشکان (باید بدانید وام ها بیشتر برای پروژه های تکمیل ظرفیت از طرف بانک ها پرداخت میشود و شما میبایست حداقل تا 45 درصد کارتان را پیشرفت داشته باشید). خوب حال تا انگ سیاسی بودن به ما نزدند از این موضوع میگذریم.


هزینه جوجه بوقلمون

اما قیمت جوجه متغیر است و از 7500 تا 8500 تومان متغیر است و بسته به نژاد و سویه آن دارد.شما میتوانید آنرا از شرکت واستریوش که در نکته دوم به آن اشاره شد تهییه نمائید (رجوع شود به پست ""نکته دوم:تهییه جوجه"").
هزینه پرورش بوقلمون
نکته بعدی هزینه پرورش این پرنده است که خوراک بیش از 80 درصد هزینه‌های جاری پرورش را شامل میشود.

ضریب تبدیل در جوجه های صنعتی بوقلمون در بهترین شرایط3 و در بدترین آن نیز 4 الی 5/4 کیلودان به ازای هر کیلوگرم گوشت میباشد. از طرفی وزن هر بوقلمون ماده در سن 18 هفتگی چیزی در حدود 9 الی 10 کیلوگرم و بوقلمون های نر وزنی در حدود 14 الی 15 کیلوگرم خواهند داشت.یعنی با این حساب برای تولید یک بوقلمون نر 18 هفته ای ما به حداقل54 و حداکثر 81 کیلوگرم دان با قیمت هرکیلو 1050 تومان که ازقراری میشود حداقل 56700و حداقل 85050تومان به ازای هر سر بوقلمون نیازمندیم که این رقم برای یک فارم3000 قطعه ای میشود حداقل170 و حداکثر255 میلیون تومان . شما برای نگهداری این تعداد بوقلمون نیاز به حداقل سه کارگر با حقوق ماهیانه حداقل 600هزار تومان دارید. به این هزینه ها ، هزینه های حق ویزیت دکتر دامپزشک ،مشاور فنی فارم ،هزینه های خرید دارو و واکسیناسیون،آب ،برق، گاز یا گازوئیل،تلفن،ایاب ذهاب و ... را نیز اضافه نمائید.( ویرایش شده در 23/08/1391)

طول دوره پرورش برای نرها نهایتا تا 20 هفتگی و برای ماده ها نهایتا تا18 هفتگی میباشد و نگهداری این پرنده را بعد از این هفته های ذکر شده اقتصادی نبوده و باعث بالا رفتن ضریب تبدیل غذایی آنها خواهد شد.فروش بوقلمون ها

اگر وزن هر پرنده ماده را 10 و وزن هر پرنده نر را 15 کیلوگرم در سن 5 ماهگی در نظر بگیریم و درصد نر به ماده 50 به 50 باشد وزن میانگین ما میشود 12.5 کیلو و اگر هر کیلو بوقلمون زنده را 5000 بخرند در آمد ما از هر سر بوقلمون میشود62.5 هزار تومان که برای یک بوقلمون داری 3000 قطعه ای میشود 187.5 میلیون تومان. پس در آمد خام یک بوقلمون داری 3000 قطعه ای مبلغی بالغ بر 187.5 میلیون تومان میباشد.

نکته: امروز بیشتر جوجه های نر بفروش میروند که در صورت استفاده از این نوع جوجه ها 3000 جوجه نر با وزن نهایی 15 کیلوگرم میشود که درامد ما از هر سر بوقلمون میشود 75 هزار تومان که برای یک بوقلمون داری 3000 قطعه ای میشود 225 میلیون تومانگوشت بوقلمون
در صورتی که می خواهید خدای ناکرده دچار
بیماری های سرطان سینه، پروستات، بیماری MS ،
آرتروز، افسردگی و اعصاب نشوید و اسید اوریک، اوره و چربی خون شما بالا نرود گوشت
بوقلمون را جایگزین تمامی گوشت های مصرفی خانواده بنمایید.

نمایش بیشتر
سیمابین پیش 4 سال
0 نظر مرتب سازی بر اساس

هیچ نظری یافت نشد

ویدیو بعدی